Ekonomi

TCMB: Gıda fiyatları tarihi ortalamanın üzerinde arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayı enflasyon değerlendirmesinde gıda fiyatlarına vurgu yaptı.

TCMB yaptığı değerlendirmede, Mart ayında tüm ana kümelerde yıllık enflasyonun düştüğünü belirtti.

TCMB, Türk lirasındaki istikrarlı seyir ve ithalat fiyatlarındaki olumlu görünümün yanı sıra, enerji kümesi fiyatlarının döviz kurları ve emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak ölçülü bir seyir izlemeye devam ettiğini, Temel mal grubu giyim ve ayakkabıda dönem indiriminin Mart ayında da devam etmesi nedeniyle yavaşladı. o yaptı.

Bu dönemde başta kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri olmak üzere gıda fiyatlarının tarihsel seyrinden daha fazla arttığını belirten TCMB, hizmetlerde kira, yemek hizmetleri, eğitim ve paket türlerinin etkilerinin büyük ölçüde hissedildiğini belirtti. aylık tüketici fiyatlarının seyrinde gıda ile birlikte öne çıkan bir diğer kalemdir.

TCMB değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: Mart ayında üretici fiyatlarındaki aylık artış, elektrik fiyatlarındaki belirgin düşüşün güçlenmesiyle önemli ölçüde zayıfladı. Bu görünüm altında , B ve C endekslerinde yıllık enflasyon yavaşlamaya devam etti. Mevsimsellikten arındırılmış temel göstergeler, Ekim 2021’den bu yana en düşük aylık artış oranını kaydetti.

Enflasyon beklentilerin altında kaldı

Tüketici enflasyonu Mart ayında yavaşlamaya devam ederken, bir yılın en düşük seviyesinde kaldı. Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50,51 ile beklentilerin altında arttı. Aylık enflasyona en yüksek katkı gıda grubundan gelirken, giyim ve ayakkabıdaki gerileme artışı sınırladı.

Ana kümeler arasında yıllık enflasyonda en yüksek artış yüzde 70,73 ile lokanta ve otellerde gerçekleşti. Bu kümeyi yüzde 67,89 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 64,68 ile sağlık izledi.

Aylık bazda en yüksek artış yüzde 6,30 ile eğitim grubunda yaşandı. Bu kümeyi yüzde 3,85 ile lokanta ve oteller, yüzde 3,84 ile gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Aylık bazda en yüksek düşüş yüzde 1,92 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı.

hamurhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu