Ekonomi

Sarı altın hasadı başladı; Tarlada 13 liradan satılıyor.

Sarı altın hasadı başladı; Tarlada 13 liradan satılıyor.

BURSA – Sarı altın olarak nitelendirilen patatesin Bursa’nın İnegöl ilçesinde hasadı başladı. Sözleşmeli tarlada ağırlığı 6,5 lira, bireysel hasatta 12 ile 13 lira arasında satılıyor.

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Hasanpaşa Mahallesi’nde patates hasadının yapıldığı tarlada incelemelerde bulundu.

Açıklamada bulunan Çelik, “10 gün oldu ama yağışlardan dolayı biraz gecikmeli olarak hasada devam ediyoruz. Özellikle son bir hafta şiddetli bir yağış oldu. Gördüğünüz gibi patates hasadı devam ediyor. İnegöl’ün muhtelif yerlerinde.Kişisel ekimlerimiz ve sözleşmeli patates ekimlerimiz var.”Sözleşmeli ekimlerin kilosu 5,5 TL olarak kararlaştırıldı. Ancak patates fiyatlarının artması nedeniyle sözleşmelilere 1 TL daha getirdiler, o da 6,5 ​​TL’ye çıktı. Ancak yetmeyeceği için 50 kuruş daha yapalım dedik. 7 liraya bağlamaya çalışıyorlar. Biz de onlara bu yönde yardımcı olmaya çalışıyoruz.” Diğer taraftan baktığımız zaman burada tarla ve kişisel ekim var. Burada çalışanlar da çalışıyor. Gördüğünüz araç 12 ile 13 TL arasında değişiyor. malını 13 TL diyelim 13 TL’ye tarlada alıcı buluyor Bu yıl ekim alanımız 6 bin dekar civarında Daha önce ülkemizde 15 bin dekar patates ekildi Maliyeti yüksek Çiftçi daha temkinli çünkü para kazanmadığı zaman çiftçi çok şey kaybediyor.Bu yıl mutlu musun derseniz evet.Çiftçi adına konuşuyorum.Çiftçimize de sorabilirsiniz.Çiftçilerin mutlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl patates ekiminden ve fiyatlarından memnunum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu