Haber

Kızılhaç: Rusların çekildiği Herson’da insanlar ağır şartlarla karşı karşıya

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Rusya’ya karşı savaşın devam ettiği Ukrayna’da, Rus güçlerin çekilmesinden sonra tekrar Ukrayna ordusunun denetimine geçen Herson kenti ve civarındaki insanların ağır kurallarla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

ICRC’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ICRC, Herson’a sıhhat işçisi grubu ve su mühendisleri ile patlayıcı mühimmat ve mayınlarla ilgili riskler konusunda uzmanlar gönderdi.

Herson ve bölgesine yardım ulaştıran ICRC heyeti, oradaki insani durumu da kıymetlendirdi.

Ukrayna’daki ICRC heyetinin lideri Stephan Sakalian, “Herson’da çok büyük gereksinimler var. Ayrıyeten burada çok sıkıntı şartlarla karşı karşıya kalan beşerler, gönüllüler ve sıhhat işçisinde inanılmaz bir direnç gördük.” tabirini kullandı.

ICRC, Rus güçlerin çekilmesinin akabinde ağır koşullarla karşı karşıya kalan Herson bölgesine 500 yaralıyı ve temel sıhhat hizmetine gereksinim duyan 2 bin hastayı 3 ay boyunca tedavi edebilecek tıbbi gereç yolladı.

Bölgedeki psikiyatri hastanesine de 600 besin paketi ve hijyen kiti ulaştırıldı.

Ukrayna’nın ulusal enerji şirketi yetkililerinden ICRC heyetine aktarılan bilgiye göre, Rus güçleri, geçen hafta sonu Herson’dan ayrılmadan evvel kritik güç altyapısını da imha etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu