Haber

İstanbul’da sendikalar 1 Mayıs’ı kutladı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da bir araya gelen bazı sendika üyeleri, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Kamu Çalışanları Hakları Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) üyesi bir grup, polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemi alınan Taksim Meydanı’na geldi.

Birçok iş kolunu temsil eden elbise, önlük ve üniforma giyen sendika üyeleri, buradaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Daha sonra grup adına basın açıklaması yapan HAKSEN Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Çivi, ülke genelinde birçok iş kolunda yapılan ekonomik iyileştirmelerin memurlara da yapılması gerektiğini anlattı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu (BİRLEŞİK KAMU-İŞ) Başkanı Mehmet Yeşildağ, sendika üyeleriyle birlikte Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de satın alma gücünün düştüğünü ve ev kiralarının arttığını belirten Yeşildağ, çalışan ücretlerinde yeterli artış yapılmadığını söyledi.

Yeşildağ, işçilerin yetersiz kaldığını ve umut dolu mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Devlet Memurları Sendikası (SİME-SEN) üyeleri Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan SİME-SEN Genel Sekreteri Oğuz Durkut, memurlara yılda 4 ikramiye verilmesini, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını ve büyükşehirlerde çalışanlara kira yardımı yapılmasını istedi.

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEM) Genel Başkanı Hasret Akarken, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra, hastanedeki sağlık çalışanı sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Hemşireler ve Tüm Sağlık Çalışanları Sendikası (HEP-SEN) Genel Başkanı Yunus Şimşek, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesini istediklerini söyledi.

Savunma, Büro ve Güçlendirme Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz de kamu çalışanları olarak ülkenin geleceği için çalıştıklarına değindi.

Sendika üyeleri açıklamanın ardından İçi Yokuşu’na karanfil bıraktı.

NAKLİYAT-İŞ üyelerinden Fatih’te 1 Mayıs yürüyüşü

Öte yandan DİSK’e bağlı Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası (NAKLİYAT-İŞ) üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Fatih’te Atatürk Bulvarı’nda bir araya gelerek Saraçhane Parkı’na yürüyüş düzenledi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali İstek Küçükosmanoğlu, Depo, Liman, Tersane ve Deniz Personeli Sendikası (DGD-SEN) ile Posta, Telefon ve Telekomünikasyon İşçileri Sendikası’nın (PTT) üzerinde bulunduğu kümenin adına ilişkin basın açıklaması yaptı. -Sen) üyeleri destekledi. Hayatını kaybeden personelin anılmasıyla başladı.

Küçükosmanoğlu, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nün Taksim Meydanı’nda kutlanması gerektiğini belirterek, “Taksim’in emekçilere yasaklanmasını asla kabul etmiyoruz. Personel sınıfı, mavi yakalı, beyaz yakalı fark etmez. Pandemi ile yoksullaştı. . Bu sistemin değişmesi lazım. Biz üreticiyiz, biz yöneteceğiz.” söz konusu.

Grup üyeleri, basın açıklamasının ardından çeşitli sloganlar atarak olaysız dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu