Haber

Almanya’dan Türkiye’deki seçimlere ilk tepkiler

Türkiye’de dün yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin resmi olmayan sonuçları Almanya’da da yankı buldu.

Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir yaptığı açıklamada seçimlere ilişkin karamsar bir tablo çizdi. Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazansa bile “aşırı bölünmüş bir ülke” ile karşı karşıya kalacağını belirten Özdemir, milletvekili seçimlerinin geçici sonuçlarının TBMM’yi her zamankinden daha muhafazakar hale getirdiğini söyledi. önce.

Yeşil partili milletvekili adayı Sinan Ogan’ın ikinci turda belirleyici konuma gelmesi Türkiye’nin ne kadar sağa kaydığının bir başka göstergesidir. kadın hakları, LGBTİ hakları, insan hakları ve azınlık hakları.” Haber yok dedi.

Seçimlerde hile ve usulsüzlük olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmadığını savunan Özdemir, seçimlerin adaletsiz bir ortamda gerçekleştiğine dikkat çekerek, adayların medyaya erişiminden adil kurallar çerçevesinde bahsetmenin mümkün olmadığını, bazı Muhalif siyasetçi ve gazetecilerin büyük bir kısmı hapiste veya sürgünde.


Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir Fotoğraf: Nadja Wohlleben/REUTERS

Almanya’daki seçim sonuçlarına değinen Özdemir, Almanya’daki entegrasyon politikalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının da Almanya’daki birçok Türk seçmenin Erdoğan’a oy vermesinde rol oynadığını söyledi. Geçmişte Türkiye kökenlilere yönelik kapsayıcı politikaların olmamasını eleştiren Özdemir, Almanya’daki tüm demokrat partilere şu çağrıda bulundu: “Bir yandan demokratlık gösterip aşırı milliyetçi ve Öte yandan köktendinci tutumlar.”

Roth: Erdoğan seçilirse bağlantılar zor olacak

Almanya Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Michael Roth, Türkiye’de dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin görünen sonucunun beklentileri boşa çıkardığı mesajını verdi. Roth, “Bu, demokratik ve hukukun üstünlüğü isteyen bir Türkiye isteyen herkes için iç karartıcı bir sonuçtur” dedi. olacak” dedi.


Almanya Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Michael Roth Fotoğraf: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture Alliance

Sosyal Demokrat Partili siyasetçi, seçimlerin adil bir ortamda gerçekleşmediğini belirterek, “Türkiye en az 10 yıldır otoriter bir sistem yolunda. adil değil. Tüm devlet kurumları ve medya da büyük ölçüde Erdoğan ve rejimi tarafından kontrol ediliyor. Bu durum Türkiye-Almanya ilişkilerini de karmaşık hale getirecek” dedi. Roth, Erdoğan’ın görevde kalması durumunda Türkiye-AB ilişkileri konusunda da endişeli olduğunu söyledi.

Alman Yeşiller partisinden Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması

Almanya’da koalisyon ortağı Yeşiller partisinin Eşbaşkanı Ricarda Lang, Türkiye’de dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini sürdüreceklerinin mesajını verdi. Lang, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda Kılıçdaroğlu’nu Kılıçdaroğlu’nu desteklemeye davet ederek, “Parti olarak böyle durumlarda tavır alıp ‘Demokratların yanındayız’ demeyi doğru buluyorum” dedi.


Ricarda Lang, Almanya’daki koalisyon ortağı Yeşiller’in EşbaşkanıFotoğraf: Ina Fassbender/AFP

Hükümette Dışişleri Bakanlığı’nı elinde bulunduran Yeşiller Partisi’nin Eşbaşkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda Almanya’nın mülteci anlaşması da dahil olmak üzere Ankara ile temas halinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Lang, partisinin seçimler öncesi Millet İttifakı’na verdiği dayanağın özellikle Almanya’da yaşayan seçmenlere açık bir mesaj olduğunu belirtirken, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesinin Türkiye-AB ilişkileri açısından da bir fırsat olacağına inandığını söyledi.

Lang, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda Türkiye’deki muhaliflerin, gazetecilerin, LGBTİ hareketinin ve kadınların durumunun düzeleceğini umduğunu belirterek, “İleride bu insanların durumu biraz daha kolaylaşırsa çok mutlu olurum. “

DW / BK,TY

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu